x

YATIRIM TAMAMLAMA VİZESİ

Yatırım Tamamlama Vizesi ya da diğer adıyla belge kapanış işlemleri yatırım tamamlandığında mutlaka zamanında ve usulüne uygun bir biçimde yapılmalıdır. Teşvikli bir yatırım tamamlandığında mutlaka Yatırım Tamamlama Vizesi yapılmalıdır. Öncelikle bu işlem yapıldıktan sonra SGK destekleri uygulanmaya başlar. Bu yönüyle zamanında yapılması yatırımcı açısından oldukça avantajlıdır. Öte yandan, zamanında kapanmayan belgeler bakanlık tarafından re’sen iptal edilebilir ve bu durumda yararlanılan tüm destekler müeyyide uygulanarak ve yasal faizleri ile birlikte yatırımcıdan tahsil edilir. Bu durumda, zamanında ve usulüne uygun yapılmayan başvuru nedeniyle Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında desteklerden yararlanmak yerine zarar bile görülmesi olasıdır. Bu nedenle mevzuat hükümlerine tam olarak uyulmalı ve mevzuatta belirtilen tüm işlemler zamanında yapılmalıdır.

YATIRIM TAMAMLAMA VİZESİ NEDİR?

Yatırım Tamamlama Vizesi belge kapsamındaki yatırımın tamamlandığının bir göstergesidir. Bu kapsamda teşvikli yapılan bir yatırım tamamlandığında mutlaka Bakanlığa başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru değerlendirildikten sonra Bakanlık uzmanlarından oluşan 2 ya da 3 kişilik eksper heyeti yatırım yerinde bir inceleme yapar ve ekspertiz raporu yazar. Bu rapor kapsamında gerçekleşen tüm değerler yatırım teşvik belgesine işlenir ve destekler gerçekleşen bu değerler üzerinden uygulanır.

Bununla birlikte ekspertiz işlemi sırasında, eksper heyeti yatırım kapsamında gerçekleşen istihdamı tespit eder. Tespit edilen bu istihdam üzerinden de Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve belge kapsamında varsa Sigorta Primi Desteği ile Gelir Vergisi Stopajı Desteği uygulanmaya başlar.

YATIRIM TAMAMLAMA VİZESİ 

Yatırım Tamamlama Vizesi işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak ve mevzuat hükümlerine uygun biçimde yatırım tamamlama vizesi işlemlerini yapmak için bize danışabilirsiniz. Merkez Müşavirlik tüm yatırımcılarının teşvik uygulamaları açısından önemli olan günlerini düzenli olarak takip eder ve gerekli olan işlemin zamanında yapılması için gerekli işlemleri başlatır. Bu sayede yatırım teşvik kapsamında yararlanmanız gereken tüm desteklerden en üst seviyelerde yararlanırsınız. Öte yandan, olası aksiliklerin önüne de yatırımın henüz ilk aşamasından geçilmiş olur. 

Tüm Türkiye’de İl Bazında Yatırım Teşvik Destek İçerikleri