İşletmelere İsim Konulurken Nelere Dikkat Edilmeli

İşletme isimleri nasıl belirlenmeli, nelere dikkat edilmeli

 

İşletmelere İsim Konulurken Nelere Dikkat Edilmeli

Anlatılanlara göre , Boydak Holding’in sahiplerinin babaları Eski Sanayi’de çalışırken, dükkân komşusuna “Yeni bir dükkân açacağım.  Adını ne koyayım?” diye sorar. Komşu, “Senin istikbalin parlak! Adını istikbal koy.” der ve İstikbal markası olarak günümüze kadar gelirler.

İşletmelere isim koyma aşamasında girişimciler aceleci davranmaktadır. Bir an evvel işe başlama arzusu, kafa karışıklığı ve benzeri birçok nedenler işletmenin karakterini, felsefesini, kimliğini yansıtacak olan ismin yanlış koyulmasına ve olumsuz durumlara neden olmaktadır. Oysaki işletmelerin gelecekteki başarılarını bile etkileyecek olan bu unsurun iyi düşünülerek doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Nasıl ki çocuklara konulacak isimler sonucunda çocuğun karakterini oluşturacağına olan inanç varsa, aynı şekilde, işletmelerde kendi namıyla anılacaktır.

Yapılan en büyük yanlış ise abc, klm, gibi 3 harfli kısaltmalardır. Hiçbir anlam ya da sıfat ifade etmeyen bu kısaltmaların müşterilerde hiçbir karşılığı bulunmadığı gibi, akılda kalıcılıkları da düşük olmaktadır. Bir diğer sıkıntı ise işletme sahiplerinin soyadlarını işletmeye koymada ki ısrarlarıdır. Bu durumdaki  en büyük problem soyisim ile sektör arasındaki uyumsuzluktur. Gıda sektöründe yer alan bir firmanın adının  “Kirlioğlu” olduğunu düşünsenize! Ürün satın alacak olan müşteriler firmanın adını duyduktan sonra bu gıdayı tüketmek isteyecekler midir.? Ya da “Müminoğlu Tekel Bayi” … gibi  

  Ad koyma aşamasında en önemli unsur müşterilerin zihninde yapacağı çağırışımlardır. Zihinde yapılacak olan eşleştirmeler firma ürünlerine karşı empati kurulmasına markalaşma sürecinin de hızlanmasına neden olacaktır.

                                              “Limon”           “Kusmak”         “Kusmuk”

Eğer yukarıdaki kelimeleri okumuşsanız yüzünüzde hafifçe bir ekşime olmuş birazda tüyleriniz diken diken olmuştur. Sanırım bütün bunlar sizin kontrolünüz dışındaydı. Bunu siz istemediniz fakat beyniniz otomatik olarak, daha önce yaşadığınız acı tecrübeleri de hatırlayarak bu tepkiyi gösterdi. Bu, beyinsel faaliyetlerin tutarlılığından meydana gelmektedir. Sözcükler anıları, anılar duyguları çağrıştırır. Duygular da yüz ifadelerini ve gerginleşme ve nahoş şeyden kaçınma gibi başka tepkileri tetikler. Bu olay tamamen beynin çalışma prensibine göre meydana gelmiştir.  Beyin imgeler ve çağırışımlar ile çalışır. İşte bu noktada işletme isimleri kuvvetli çağrışımlar yapan imgeler üzerine seçilmelidir.

Son olarak işletme ismi koyarken 20 yıl sonrasını düşleyin. Başarılı olduğunuzda insanların sizi hangi isimle çağıracağını düşleyin ve bunu mutlaka renklendirin ki buna göre logo seçiminizi kolaylaştırarak bir sonraki adıma daha kolay geçebilesiniz.

Hasan Basri İnce

Nokta Danışmanlık